https://4aktywni.pl/wp-content/uploads/2018/06/stawy_2.jpg

Porusz się na wiosnę – zadbaj o swoje stawy

Miłośników sportu przybywa każdego roku, szczególnie na wiosnę, gdy po długiej zimie chcemy się pozbyć dodatkowych kilogramów. Jogging? Nordic walking? A może jazda na rowerze? Jeśli chcesz, by Twoje stawy przez kolejne sezony pozostały w formie, zadbaj o mądry ruch. Schowaj więc zimowe narty, wyjmij rower ze schowka, buty z dna szafy i szykuj stawy na wiosnę.

Z rowerem za pan brat

Jazda rowerem nie musi być wyczynowa, już zwyczajna podróż do pracy wpłynie na polepszenie naszej kondycji. Pamiętajmy jednak, by odpowiednio zacząć sezon rowerowy i uninkąć kontuzji stawów, powinniśmy odpowiednio wcześniej wzmocnić organizm treningiem poprawiającym naszą wydolność oraz różne partie mięśni.

Przysiady pomogą nam zadbać o silne mięśnie nóg, a pompki wzmocnią tułów. Podczas przygotowań nie zampomnijmy o ramionach i wykonywaniu ćwiczeń stabilizacyjnych, a także o ćwiczeniach poprawiających ogólną kondycję jak np. skakanie na skakance.

Biegam, bo lubię

Bieganie to najprostsza, najpowszechniejsza i najtańsza forma ruchu będąca jedną z najbardziej efektywnych form ćwiczeń aerobowych. Zaczynając swoją przygodę z joggingiem nie musimy od razu forsować długich dystansów, na początek wystarczy kilka kilometrów spokojnego biegu.

Pamiętajmy jednak, że jogging, podobnie jak i inne aktywności, niesie ze sobą ryzyko kontuzji. Aby ich uniknąć wystarczy odpowiednio przeprowadzić rozgrzewkę. Standardowa trwa od 20 do 30 minut, w zależności od warunków pogodowych i od tego, jak długi trening mamy do wykonania. Zacznijmy od spokojnego truchtu lub w przypadku osób poczatkujących nawet od marszu.

Nie zapomnijmy o ćwiczeniach rozciągających (skłony, skrętoskłony, krążenia ramion), 10 minut rozciągania w zupełności wystarczy. Rozgrzewkę warto zakończyć 100 metrowymi przebieżkami w szybkim tempie, dzięki temu pobudzimy włókna mięśniowe do wzmożonego wysiłku.

Nordic walking, nie tylko dla seniorów

Nordic walking to bardzo popularna odmiana spaceru z kijkami, które odciążają stawy, nadają stały rytm chodu oraz angażują górne partie ciała. Choć ten rodzaj aktywności fizycznej robi furorę wśród seniorów, to wcale nie jest zarezerowany jedynie dla osób starszych.

Główna zasada przy uprawianiu Nordic walking to chodzenie po właściwej nawierzchni. Nie uprawiajmy żadnej regularnej aktywności ruchowej na asfalcie czy betonie. Żadna z tych powierzchni nie da nam takiej amortyzacji dla stawów jak powierzchnia miękka, ziemista.

Nie zapomnijmy o rozgrzewce górnych i dolnych partii mięśni z użyciem kijków tuż przed marszem – wymachy ramion w tył z przeniesieniem kijków z jednej ręki do drugiej albo wyrzut kijków w przód na wysokości klatki piersiowej to tylko niektóre z nich.

Wzmocnij od środka

Choć aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na nasze stawy, to większość dyscyplin jak np. pływanie, bieganie czy jazda rowerem obciąża je. To, że z niektórymi ćwiczeniami możemy zaszkodzić naszym stawom, nie oznacza, że powinniśmy rezygnować z całkowitej aktywności fizycznej.

Aby uniknąć ryzyka kontuzji oprócz przeprowadzania umiejętnych rozgrzewek, warto również wzmocnić nasze stawy od środka i zatroszczyć się o odpowiednią suplementację. Aby zabezpieczyć stawy, warto sięgnąć po preparaty z kolagenem np. 4Flex który zawiera unikalny kolagen Fortigel®. Kolagen ten wchłania się aż w 95% i gromadzi głównie w tkance chrzęstnej, dzięki temu możemy cieszyć się zdrowymi i sprawnymi stawami na dłużej.