Za pasem długi weekend majowy. Promienie słoneczne tylko zapraszają, by spędzić go w plenerze. Jedni wybiorą biesiadowanie z grillem w roli głównej, inni rodzinny piknik w pięknej scenerii, a pozostali, łącząc ruch z wypoczynkiem, zdecydują się na przejażdżkę rowerową. O czym warto pamiętać wybierając majówkę z jednośladem i jak nie nabawić się kontuzji w trasie?
Planując majówkowy wypad rowerowy w pierwszej kolejności pamiętajmy, by odpowiednio wcześniej sprawdzić stan techniczny naszych jednośladów. Generalny przegląd powinien obejmować regulację hamulców i przerzutek, czyszczenie i smarowanie łańcucha, a także dokręcenie wszystkich rozluzowanych części. Przed wyjazdem zweryfikujmy również stan powietrza w kołach, przednie i tylnie światła, a także natężenie szprych.
Wybierając się w trasę, pamiętajmy o jednej prostej zasadzie, im mniej tym lepiej. Do plecaka spakujmy więc najpotrzebniejsze rzeczy, w tym prowiant na drogę, wodę, krem ochronny z filtrem, lekką kurtkę przeciwdeszczową i kapelusz ochronny na głowę.
Planując majówkowy wyjazd i trasę wycieczki rowerowej sprawdźmy ukształtowanie terenu w miejscu, do którego jedziemy. Zupełnie inaczej odczujemy kilometry pokonane na płaskich drogach Mazowsza, a inaczej na trudnych, górskich terenach. Jeśli zdecydujemy się na kilkudniową wyprawę rowerową, sprawdźmy, ile kilometrów dziennie jesteśmy w stanie przejechać, by nie przeciążyć organizmu.
Na tydzień przed startem zatroszczmy się o naszą kondycję fizyczną. Wypad rowerowy za miasto to dobry pomysł na rozgrzewkę przed prawdziwym maratonem. Możemy również skorzystać z siłowni – większość klubów oferuje różnorodny sprzęt, na którym możemy wzmocnić mięśnie naszych nóg np. bieżnia czy stacjonarne rowery.
Nasze stawy kolanowe podczas jazdy rowerem pracują niemal cały czas – gdy pedałujemy, jedziemy pod górkę, siadamy czy wstajemy z siodełka. Podczas jazdy rowerem na urazy najbardziej narażony jest staw kolanowy, który jest nadwyrężany na różne sposoby. Głównie z powodu przeciążeń wynikających z braku lub niewłaściwej rozgrzewki, zbyt dużych obciążeń treningowych, a także brakiem rozjazdu i rozciągania.
Chcąc nie doprowadzić do jego przeciążenia, warto wzmocnić go od środka i zatroszczyć się o odpowiednią suplementację. W tym celu sięgnijmy po preparaty zalecane są osobom aktywnym fizycznie np. 4Flex, który zawiera unikalny kolagen Fortigel. Kolagen ten wchłania się aż w 95% i gromadzi głównie w tkance chrzęstnej. Dzięki temu możemy cieszyć się zdrowymi i sprawnymi stawami na dłużej.
Biegasz, jeździsz na rowerze, a może regularnie uprawiasz tenis? Nie zdajesz sobie sprawy, ale Twoje stawy przy wzmożonej aktywności fizycznej zużywają się prawie tak samo, jak klocki hamulcowe po kilku sezonach jazdy.
WięcejNieważne, czy jesteśmy początkujący, czy bierzemy udział w poważnych maratonach - urazy mogą zdarzyć się każdemu. Jak zatem biegać, by nie nabawić się kontuzji?
WięcejChodzenie z kijkami, bo tak potocznie nazywa się Nordic Walking, to doskonały pomysł na spędzenie letniego popołudnia. Jak zacząć uprawiać ten sport, by nie nabawić się kontuzji?
WięcejSuplementy diety dostępne są w różnej postaci: kapsułkach, pastylkach, w proszku czy w formie płynnej. Jak wybrać te, które nam pomogą, a nie zaszkodzą i na co zwracać uwagę przy ich zakupie?
WięcejPrzyszła wiosna, za chwilę z dna szafy wyjmiemy zwiewne sukienki i krótkie spodenki, które odkryją nasze niedoskonałości. Jak pozbyć się dodatkowych kilogramów po długiej zimie?
WięcejJeśli chcesz, by Twoje stawy przez kolejne sezony pozostały w formie, zadbaj o mądry ruch. Schowaj więc zimowe narty, wyjmij rower ze schowka, buty z dna szafy i szykuj stawy na wiosnę.
WięcejChoć kolagen w większości z nas kojarzy się głównie jako "eliksir młodości", to tak naprawdę nasz organizm zawdzięcza mu znacznie więcej.
Więcej